Şifreli başlıklar atmaya bayılıyorum.
Bu ay ki yazımın başlığı yine Shutterstock çalışmalarım ile ilgili.

Yayına başladığımdan bu güne, 2300 Vektör Grafik birikmiş Shutterstock portfolyomda. Yaklaşık bir senedir uğraş verdiğim sayfamda, bugüne kadar 1250 görselim Türkiye dışında 60 ülkede beğenilerek kullanılmış. Türkiyede görsellerimin yasal yollardan indirerek kullanılan şehir sayısı şu anda 30 u geçti. Yasal yollar diyorum şöyle, çizimler Shutterstock sitesinden abonelerine kendi kullanımları için servis ediliyor. Ancak görselleri indirenlerin, bunları ticari amaçla çoğaltarak kullanmaları halinde, hemen telif hakları için Shutterstock devreye giriyor. Kanuni tüm haklarımızı tazmin ediyor. Ülkemizde maalesef oldukça sık rastlanan bu ihlalin, telif yasalarının genişletilmesi ve kolaylaştırılması ile önüne geçilmeli.
Türkiye dışındaki bu 60 (64) ülkenin listesi: ABD, Abu Dabi, Almanya, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çin, Danimarka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Dubai, Endonezya, Fas, Finlandiya, Fransa, Guetamala, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Honduras, Hong Kong, Irak, İngiltere, İspanya, İrlanda, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Katar, Kenya, Kore Cumhuriyeti, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mauritius, Makedonya, Malezya, Meksika, Mısır, Myanmar, Özbekistan, Pakistan, Paraguay, Rusya, Suudi Arabistan, Taiwan, Ukranya, Umman, Uruguay, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yeni Zelanda, Yunanistan.
Harita üzerinde baktığım zaman dünyanın dört bir ucunda, adını ilk defa duyduğum yüzlerce şehirde, benim elimden çıkmış bir şeylerin duvarları süslediği, kitapların arasında veya yudumladıkları içeceğin bardak altında yer aldığını hissetmek güzel bir duygu.
Daha önceki yazımda analizlerimi paylaşmıştım. Şimdi yine kısa bir şeyleri not etmenin faydalı olacağını düşündüm.
Sahil şehirlerinde daha çok denizcilik ile ilgili görseller revaçta. Bunu Japonyadan Brezilyaya kadar hemen her ülkede gözledim. Bu arada islami tabloları doğu - batı farketmeksizin hemen her ülkede ilgi çektiğini görmek beni mutlu etti. Dervish serisi Hindistan, Kore, Vietnam gibi birçok Uzakdoğu ülkesi ve İskandinav ve Batı Avrupa ülkelerinde oldukça rağbet görüyor. Güney Amerika ülkelerinde Osmanlı desenlerine de ilgi duyuyor ve kullanıyorlar. ABD, Kanada ve Meksika da Nautical serimdeki pek çok çizim indirildi. Bu ülkelerde islami tablolara da ilgi gösteriyorlar. Myanmar'dan birkaç Besmele ve Mauritius adasında Ebene şehrinden denizcilik ile ilgili bir kaç görsel indirildikten hemen sonra, "Atizapan de Zaragoza" ve "Huixquilucan" isimli, Meksico'nun yakınındaki ufak şehirlerde beni keşfedip pek çok çizgime talip olmaları üzerine, görsellerime sahip olan şehirleri de günlük olarak keşfetmeye başladım.
Pul biriktirdiğim yıllardan kalan bir alışkanlık ile, ismini gördüğüm her ülkeyi veya her şehri merak edip, nerede olduğunu araştırmaya devam ediyorum. Böylece birçok yeni yer keşfetmiş ve görmüş oluyorum. Google Maps deki Street View ile uyumlu şehirlerde dolaşıp etrafa göz atmak oldukça zevkli oluyor. Oturduğum yerden, dünyanın pek çok yerini yakından görmüş oluyorum. 🙂
Geçtiğimiz bir kaç ay içinde, çizimlerimi biraz daha farklı kategorilere de yayarak çeşitlendirdim. Ülkelerin bayrakları, haritaları ve armaları üzerine çalışmalar yaptım. Denizcilik alanında oldukça birikmiş görselimi farklı formatlarda sundum. İslami tabloları ve dervish serisini biraz daha zenginleştirdim. Bu arada, tüm bunları yaparken zemin ve çerçeve çalışmalarına daha çok zaman ayırarak, bunları kullanıp diğer görsellerimi zenginleştirmeye çalıştım.
Pattern Seti içinde çok farklı stilde ve farklı görüşlere veya kağıttan kumaşa, web sayfasından postere kadar pekçok çalışmanın arka zemininde kullanabileceğiniz 500 den fazla sürekli desen sizi bekliyor.
Kitap ayraçları ve etiketler
Bu kategoride daha önce oluşturduğum pek çok detayı kullanarak kitap ayraçları ile elinizin altında olmak istedim. Çeşitli konulara hitap edecek şekilde hazırladığım kitap ayraçlarını Bookmark seti içinde inceleyebilirsiniz. Ufak etiketleri, sevdiklerinize hediye götürürken, eşyalarınıza renk katmak üzere veya mutfağınızda kullanabileceğiniz gibi hazırlamaya çalışıyorum.

1Aralık itibarı ile, Shutterstock'da tam bir yılı doldurmuş olacağım. Her geçen gün sitede beğeni performansımın arttığını görmek bana farklı bir duygu yaşatıyor ve daha ok üretim için neredeyse başımı kaldırmıyorum. Emekli olup dinlenmenin başka bir şekli bu. 🙂

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için onur duydum.

Sevgilerimle

NOT: Ülkelerde yeni ilaveler oldukça, bunları sayfanın altına günlük olarak ekliyorum.

16.11.2018 Japonya 61.  - 18.11.2018 Ürdün 62. - 05.12.2018 Bahreyn 63. - 07.12.2018 Honduras 64. Ülke