Select Page

İNFOGRAFİKLER

Bilgi amaçlı, özel bazı çalışmalarımı bu sayfada izleyebilirsiniz. Çözünürlükler, paylaşımlarda kullanılabilecek çözünürlükte olup, ticari amaçla kullanmak istediğinizde lütfen benimle sedat@cologlu.com mail adresimden temas kurunuz.

 

İller Pul İnfografik Serisi

Bu seride taslak çalışmaları aşağıdaki gibidir. Sizlerden gelen bilgi ve fikirler ile gelişerek kısa zamanda tamamlanacak ve paylaşılacaktır. Farklı platformlarda paylaştığımız ilk örnek çalışmalar beklediğimizin üzerinde beğeni topladı. Gösterdiğiniz ilgi için öncelikle teşekkür ederim. Farklı görüşler ve yeni fikirleriniz bize ulaştıkça ziyadesi ile memnun oluyor ve bu yeniliklere de infografikler içinde yer vermeye çalışıyoruz. Ancak takdir edersiniz ki, düzenli ve en güncel bilgilere en doğru kaynaklardan temin etmek biraz zaman alıyor. Tamamen hobi olarak başlayan çalışmamıza destek olmak isteyen ve bunları ürünlerinde ve pazarlama çalışmalarında kullanmak isteyenler de oluyor.  Ancak proje tamamlanmadan çalışmayı paylaşmak ve özelleştirmek, tamamen hobi amaçlı çalışmanın gidişatını saptırır diye bağlantı kurmak istemiyoruz. Sonrasında duruma göre bakarız. Ama şimdi amatör ruhla ve tamamen şahsi bir proje olarak yürütmek istiyorum.

Burada verilen 4 adet örnek tamamen taslak ve sizlerin fikir vermenize yardımcı olması içindir. Örneklerdeki renk RGB olup, çözünürlükler oldukça düşüktür. Çalışmaların asılları, pantone ve CMYK  renk kodları ve 300 dpi profesyonel baskı hazırlığı olarak yapılmaktadır.

İlginize tekrar teşekkür ederim.

İnfografik Takvimler

İlk aşamada Rumi Takvim üzerinde, eski AnaBaba takvimi olarak bilinen mevsim geçişleri  ve bitki ekim zamanlarını belirten takvim ile çiftçi takviminin karışımı bir çalışma yaptık. Sol baştaki bu takvim pekçok yerel belediye ve tohum grupları tarafından internet üzerinde ve basılı olarak paylaşıldı.

Ortada duran Hicri takvim üzerinde ise İslam dininin önemli günlerini işaretledik ve kısa bazı dini bilgiler paylaştık. Güncellenmek üzere olan yeni versiyon 19 Mart günü 3 ayların başında yayınlanacaktır.

Sağ başta duran ise Milli Takvim adını verdiğimiz, önemli zaferleri, bayramlarımızı, anma günlerini içeren bir takvim. İlave olarak bu infografik çalışmaya tarihteki 16 büyük Türk devletinin bilgi ve bayrakları ile günümüzdeki Türk devletlerinin bayraklarını ekledik. Türklüğün sembolleri ve silahlı kuvvetlerimizin armalarının da yer aldığı çalışma ilk versiyon olup, çok yakında daha geniş kapsamlı,  Oğuz boylarının tamgaları, İstiklal Marşımızın tamamı ve Atamızın siluetlerinin de yer aldığı yeni bir versiyon Mart ayı sonuna kadar tamamlanmak üzeredir.

Eski Anne Baba takvimi olarak bilinen, Rumi takvime göre ay hareketleri, bitkiler üzerinde etkisi, iklim hareketleri, bitkilerin ekilme biçilme zamanları, hangi ay hangi bitki ekilir, hangi ağaca ne aşılanılır sorularına cevap bulabilirsiniz. Nostaljik amaçlı hazırlanmıştır. Günümüz iklim koşullarından farklılıklar gösterebilir.
Hicri Takvim, Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç kabul eden ve ayın dünya çevresinde dolaşmasını esas alan bir takvim sistemidir.
Milli Takvim İnfografik çalışması içinde Türkiye Cumhuriyetinin Bayram kabul edilerek anılan milli günleri, zaferler ve tarihi günler ayrı ayrı belirtilmiştir. Ayrıca tarihte hüküm sürmüş ve Cumhurbaşkanlığı forsuna da konu olan 16 Büyük Türk Devletinin bayrakları, hüküm sürdükleri yıllar, kurucuları belirtilmiştir. Türki Cumhuriyetlerin bayrakları, Türklük sembolleri, belli armalar, flamalar, Türk Bayrağının Ölçüleri, ve İstiklal Marşımızın ilk iki kıtası yer almaktadır.

Yenilenmiş Hicri Takvim, Mübarek Günler ve Bazı Dini Bilgiler

Hicri Takvim

OĞUZ BOYLARI TAMGALARI

Oğuz Boyları, Bozoklar, Üçoklar, Gün Han, Ay Han, Yıldız Han, Gök Han, Dağ Han, Deniz Han
Content Protection by DMCA.com