Select Page

SEDAT ÇÖLOĞLU

Yaklaşımlarımız

1954 Adapazarı Kurtuluş Mahallesi doğumluyum.

Babam Remzi Çöloğlu, doğduğum yıllarda aile markası olan Çöloğlu Sabunlarının satışı ile uğraşıyormuş. Daha sonraki yıllarda Maliye memurluğuna başlamış.

Babamın babası dedem, lokumcu Halil olarak tanınırmış. Babaannem hafız Reciye hanım, babası ise Vodina'da Arnavut Recep Ağa namı ile anılırmış. Hikayeler çok, ayrıca paylaşacağım.

Annemin babası dedem ise Hacı Salih namı ile Karaağaçdibi'nde senelerce bakkallık yapmış. Ayrıca Kulaksız Çiftliğindeki tarım arazilerinin verimli bir şekilde işlenmesi için çaba göstermiş..

İlkokula 1960 da Cumhuriyet İlkokulunda başladım, 2 sınıf okudum. Babamın tayini ile 1962 de Hendek'e taşındık ve 3. sınıftan itibaren okuduğum Hendek Cumhuriyet İlkokulunda tamamladım.

Çöloğlu Sabun - 1954

1968 de Hendek Ortaokulundan mezun olup, Haydarpaşa Lisesine başladım. Hendekten benden başka 5 arkadaşım ile birlikte, o muhteşem yapıda bir öğretim yılı yatılı olarak okudum. Ertesi yıl 1969 da, Hendek'te Lise açılması üzerine dönerek Hendek Lisesinde öğretime devam ettik ve 1972 yılında Hendek Lisesi ilk mezunlarından oldum.

Ortaokul ve Lisede birçok kültürel faaliyet içinde yer alarak, folklor, tiyatro ve gazetecilik konularında katkı sağladım. Okul çaylarının ve buluşmaların organizasyonlarını daha sonraki yıllarda da sağlayarak, ilk tecrübelerimi edindim.

Yüksek tahsilime başlamadan önce, Hendek Ziya Gökalp İlkokulunda, bir dönem boyunca vekil öğretmenlik yaparak, farklı bir tecrübe kazandım.

1974 den itibaren İDMMA Yıldız'da Harita bölümünde okumaya başladım. Fındıkzade de yer alan Sakarya Yurdunda ikametim esnasında Sakaryalı bir çok yeni dost edindim. Bu arada ertesi yıl Hendek Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanlığına da seçildim.

Hikayemiz

hançer, amiga, oyun, strateji, türk,

Yaklaşımlarımız

1978 yılında Hediyelik Eşya ve etiket sektöründe pazarlama ve grafik bölümlerinde çalışmaya başladım.
1983 yılında Bodrum Sörf Okulu / Baba Camping de işletme sorumlusu olarak bulundum.
Daha sonra yine İstanbul'da Grafikerlik yaparken tanıştığım eşim ile 1984 yılında evlendim. Ayni yıl askerliğimi Şanlıurfa'da ifa etmeye başladım.
1986'da, eşim ile birlikte, İstanbul Çemberlitaş'ta Atılım Grafik Atölyesini açarak tasarım konusunda Çemberlitaş'ta hizmet vermeye başladık. 1989 da Atılım Bilgisayar firmasını da kurarak, basım sektörünü Bilgisayarda tasarım ve MasaÜstü Yayıncılık ile tanıştırdık.
1990 yılından itibaren Gold Box ünvanı ile açtığım bilişim firmamda, gençler ile kurduğumuz Digital Dreams Art adı ile Türkiyenin ilk Bilgisayar strateji oyunu olan Hançer'i yaptık. Birçok gazete ve TRT televizyonunda tanıtımları da yapılan oyun daha sonra uluslararası sektörel basında da yer buldu.

Ayni yıl, Amiga platformunda birçok ilke imza atacak APUC isimli ilk profesyonel bilgisayar kullanıcıları kulübünü kurdum. Şu an, arama motorlarında bu isimleri telafuz ettiğinizde yabancı kaynaklarda dahi bahsedildiğini görebileceksiniz. Özel TV lerin kurulması esnasında, bilgisayarların yayıncılığın gelişmesinde oldukça katkı sağladığı dönemde, yayıncılık sektöründe de, birçok ilke imza atarak yer edindiğimi düşünüyorum.
Bu arada internet yaygınlaşmadan hemen önce, firma bünyesinde ülkemizin ilk BBS lerinden olan TRON BBS'i kurarak ulusal bir hizmeti yerine getirmiştik.
Broadcast sektörünün ülkemizde genişlemesi esnasında 1993-1995 de Akar Co. ve 1996 dan 2016'ya kadar Avkom (eski adı Computorium) firmasında yönetici olarak yer aldım. Bu dönem içinde, ulusal ve yerel pek çok TV kanalı ve yayın stüdyosunun kurulumuna, bir çok kamu kurumu ve üniversitelerde ilgili bölümlere ve stüdyolarına, katkı sağladığımızı düşünüyorum. Bu süre içinde, Adobe, Autodesk, Corel, Edius vb birçok ünlü yazılım markalarının bayiliğini yaparken, görüntü ile ilgili programların çoğunu da inceleme ve kullanma şansına sahip oldum.

Hikayemiz

Yaklaşımlarımız

Bu arada sosyal hayatım da hareketli geçiyordu. İstanbul'da yaşadığım semtte komşuluk ilişkileri ve sorunların çözümü için, toplum hareketinin gerekli olduğu düşüncesi ile duyarlı bazı komşularımız ile, 2002 yılında Başakşehirliler Derneğini kurduk. Kurucu başkanlığını yaptığım dernek üyeleri ile birlikte, topladığımız onbinlerce imza ile ilk muhtarlıkların kurulması ve Başakşehir'in İlçe oluşumuna katkı sağladık.

2002 yılında, 2406 dairenin yer aldığı Başakşehir 2. Etap Site Yönetiminin bağımsızlaşmasını sağlayan hareket içinde yer aldım. Sonrasında, 3 dönem yönetimde farklı görevler alarak, diğer arkadaşlarım ile birlikte sitemizin yaşam standartlarının yükselmesine katkılarda bulunduk.

İş hayatımda ise, Teknolojinin gelişmesi ile biz de ülkede ilklere imza atar olmuştuk. Firmamızda (Avkom eski adı ile Computorium) temellerini atarak başlattığımız departmanlar, daha sonra birer firma olarak yapılanmış ve halen iş hayatlarına başarı ile devam etmektedirler. Örnek vermek gerekirse, Provideo Broadcast sektöründe başarı ile birçok TV'nin kuruluşuna imza atıyor. iDisplay firması birçok zincir mağaza ve büyük markada bu güne kadar 30.000 e yakın bilgi ekranlarının kurulumunu sağlamıştır. Metus firması Video kayıt ve Arşiv yönetiminde uluslararası başarılara imza atmıştır. Penterus firması Digital Signage yazılımı ve çözümlerinde  önemli bir yere sahip oldu. C3 inşaat ve Bilgisayar Yan Ürünleri konusunda ilerleme kaydetti.

Videograph adı ile çıkardığımız Broadcast sektörüne hitap eden teknoloji dergisinde Yayın Yönetmenliği yaptım. Bu arada AmigaMagazin, PC World ve PC Magazin dergilerinde bir çok yazım yayınlandı. 90lı yıllarda Amiga Professional News isimli aylık bir yayın hazırlıyor ve yayınlıyordum.

2013 yılında, üyesi olduğum, Bilişim sektörünün önemli STK larından olan TÜBİDER (Türkiye Bilişim Derneği) yönetim kurulunda Başkan Yardımcısı olarak yer aldım.

Bu kadar koşuşturmanın sonunun olmayacağını düşünerek, kendi hayallerime ve hobilerime zaman ayırmak üzere karar verdim, 2016 da sektörden ve iş hayatından, güzel bir veda töreni ile emekli oldum.

Hikayemiz

sedat çöloğlu, çalışma, veda, yemek, son gece, ekip, iş arkadaşları,

Önce Çanakkale Bayramiç ilçesinde Kazdağları eteklerinde tarım yapmaya niyetlendim, ama yalnız başıma başaramadım.. Bu arada Geyikli Dalyan'da Yeşil Marmara Sitesindeki güzel komşularımla 2 yaz geçirdim.

Şimdi memleketim Sakarya'ya dönerek hayatımın geri kalan kısmını burada geçirmeye karar verdim.

Sizlere yardımcı olabileceğim konuları, web sitemde, Uzmanlıklar başlığı altında anlatmaya çalıştım. Bu konularda halen, her geçen gün gerekli olduğuna inandığım eğitimlere katılmaya devam ederek, ne aman işime yarayacağımı bilmediğim halde, yeni bir çok sertifika da alıyorum 🙂 . Ayrıca, hobi olarak vektörel grafik çalışmalarına ve fotoğraf çekimlerine devam ediyorum. Bazı vektörel çizimlerim şimdilik sadece AdobeStock listelerinde yer alıyor. (Şu an Telif ücretlerimizi ve lisans komisyonlarımızı aşırı düşürdükleri için, protesto nedeni ile Shutterstock ve istock sayfalarımdaki yaklaşık 5600 adet vektör görselimi ziyarete kapattım) Ayrıca zaman zaman 500px de ve YouPic de fotoğraflarımı paylaşıyorum. Genel paylaşımlarım için bir blog sayfa oluşturdum. Buradan da aklıma gelenleri, tecrübelerimi ve beğendiklerimi sizlerle paylaşmak niyetindeyim.

Kurulduğundan bu yana Sakaryaspor taraftarıyım.

Saygılarımla...

Bana ait bilgi ve görüntülerin yer aldığı diğer İlgili Linkler

DMCA.com Protection Status