Select Page

2019 sonuna yaklaştığımız bu günlerde, Shutterstock sitesi için yaptığım çalışmalarda, hedeflerime ulaşmanın mutluluğunu sizlerle paylaşmak istedim.
Yılın başında, görsellerimin 2020 başına kadar, Türkiye dışında, en az 100 ülkede kullanılıyor olmasını düşlemiştim. Henüz, Kasım'ı sonlandırmadan bu hedefe ulaştığımı duyurabiliyorum.

Görsellerimin, yılsonuna kadar 5000 adet satmasını bekliyordum. Hemen hemen bu hafta sonuna kadar hedefi yakalamış olacağımı varsayıyorum. Evet 5000. satışı sizlerle sosyal medya hesaplarımdan ayrıca paylaşacağım.
Aşağıda görebileceğiniz ülkeler listesini, bir sonraki yazıma kadar, ekleme oldukça (kırmızı yazı ile) güncellemeye gayret edeceğim.
Desen çalışmalarımdan, sayfada paylaştığım motif bu ay başında 100. defa satılarak, 117 satışa sahip Besmeleye yaklaşıyor. Son günlerde, ilginç bir şekilde, bu görsel neredeyse günde en az 1 tane alınıyor. Hedeflerimden biri de görsellerin daha çok ülkeye ve daha çok kullanıcıya ulaşmasıydı. Gelen bu bilgi ile bu hedefimi de, birçok çalışmamda yakalamış bulunuyorum.
Stok görsel sayımı yıl sonuna kadar 5000 e tamamlamaya çalışıyorum. Proje bazında, halen ara ara birşeyler eklediğim 1700 çalışma var. Gerekli olgunluğa geldiklerinde ve seriler tamamlandıkça, yayınlamaya çalışıyorum. Şu anda 4700 ün üzerinde yayınlanmış görsel olduğu, yılbaşına kadar 5000'i rahat tamamlayabileceğimi söyleyebilirim.
Ekim ve Kasım aylarında, daha çok yeni altyapı motifleri çalıştım. Bunlardan bazılarını kullanılabilir halde, yalın görseller olarak paylaştım. Bazılarını ise islami dijital hat çalışmalarımda, çerçeve veya arka zemin olarak da değerlendirdim. Yalın motiflerde, Zencerek stil yine ağırlıklı oldu ve çok fazla zamanımı aldılar. Bu çalışmaları şimdilik, gerektikçe kullanmak ve geliştirmek üzere bir süre rafa kaldırıyorum. Yine ihtiyaç olduğunu düşündüğüm Derviş kategorisindeki görsellerime, kimi dönence ve kimi tekil figürler ile yeni katkılarda bulundum. Bu arada, Vav tablolarımda kullandığım yeni renk serileri oldukça beğeni topladı.
Selçuk desenli, daire içindeki perspektif hatlar ile 15 civarında yeni tablo oluştu. Geometrik lale motifleri denedim. Başarılı olduğum düşüncesi ile bunlardan farklı dizinlerde çerçeve ve tabak motiflerini sergilemeye çalıştım. Denizciler için, ilgi alanıma da giren, halat bağlama tabloları ve Anadolu medeniyetlerinden Hitit motifli çalışmalardan bitenleri de stok listelerime ekleyerek, vitrini canlı tutmaya çalıştım. Yukarıda, soldaki Maşaallah tablosu, biraz da çini renkleri sayesinde hemen ilgi çekmişti.
Web sitemi yeni baştan oluşturuyorum. Shutterstock sayfamdaki kategori düzenine göre yeniden sayfaları oluşturmaya başladım. Sıkıntılı bir sürece girdiğimin farkındayım, ama web olmadan da sizlerle bu yazıları ve görsellerimi paylaşmam kolay olmuyor. Bir yandan da görsellerimin bir kısmının illegal olarak temin edilerek ticari ürünlerde kullanıldığını da tespit ettim. Ülkemizde bilinen satış platformlarında tespit edebildiklerimi uyarıyorum. Ticari ürünlerde kullanmaları için genişletilmiş lisans almalarını ikaz ettiklerimin neredeyse tamamı, görsellerimi kullandıkları ürünleri satıştan kaldırdılar. Oysa yapılan ticaretten doğan hakkımı, neredeyse tek satışlarından karşılamaları mümkün olacakken, bedava kaynak kullanmaya alıştıkları için satış listelerinden kaldırmayı terih ediyorlar. Yurtdışında başta Aliexpress olmak üzere, Amazon ve Ebay da rastladıklarımın tamamını da uyararak, genişletilmiş lisans alamaları yolunda uyarıyorum.
Sağ üstteki görsel, Anadolu Uygarlıkları, Hitit İmparatorluğu serisinden bir çalışma örneğim. Bu seride biraz daha sıcak, toprağa ve eski metale yakın renkler kullanmaya çalıştım.
Bu arada Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası ile ve uygulamalar ile tanıştım. Derhal üyelik başvurusu yaparak, web sayfam başta olmak üzere, bana ait yayınladığım görselleri sertifikalı koruma altına aldım. DMCA kaydını illegal satıcılar ile paylaştığımda, derhal yayındaki görsellerimi sorgusuz olarak yayından kaldırdıklarını farkettim.
Sadece, İran'da yayın yapan http://gallerygraph.ir/ isimli stok sitesinde yer alan görsellerime (Sitede illegal satılan görsellerimin yanında, "bu görsellerin izinsiz kullanılması dinen ve kanunen yasaktır" yazıyor. Çok güldüm.) şu ana kadar müdahale yapılamadı. Shutterstock hukuk birimi de henüz bir çözüm bulamadı. Bu sitede yaklaşık 50 civarında görselim, illegal olarak satılmaya devam ediyor.
Soldaki çalışmada, Esma ül Hüsna - Allahın isimlerinden "Kullarını en fazla seven, sevilmeye en layık olan" anlamına gelen "Vedud" ismini biraz stilize ederek bir grafik haline dönüştürmeye çalıştım.
Kapakta kullandığım gibi birkaç İstanbul posteri de fena olmadı sanırım. Görselleri stoğa eklediğim gün, kapaktaki görselin satışını yapmıştım. Uğurlu gelir inşallah..
Görsellerimin kullanıldığı Türkiye dışındaki ülkeler listesi

ÜLKE SAYISI: 112
ABD, Abu Dabi, Al Ain, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cebelitarık, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Dubai, Ekvator, Endonezya, Ermenistan, Estonya, Fas, Filipinler, Filistin, Finlandiya, Fransa, Guetamala, Güney Afrika, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Honduras, Hong Kong, Irak, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Karadağ (Montenegro), Katar, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kırgızistan, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Litvanya, Lübnan, Lüxemburg, Macaristan, Mauritius, Makedonya, Maldivler, Malezya, Malta, Mayotte, Meksika, Mısır, Moğolistan, Monako, Myanmar, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Porto Riko, Ras Al Khaimah, Reunion, Romanya, Rusya, Senegal, Sharjah, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Sri Lanka, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Şili, Tacikistan, Taiwan, Tayland, Trinidad ve Tobago, Tunus, Ukrayna, Umman, Uruguay, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yeni Zelanda, Yunanistan.
NOT: Bu listeye yeni eklemeler oldukça, kırmızı ve italik olarak listeye ekliyor ve güncel tutmaya çalışıyorum.

KATILIMCI OLMAK İÇİN
Sizde görsel çalışmalarınızı, çektiğiniz güzel fotoğraflarınızın veya hazırladığınız videoların değer kazanmasını ve yeteneklerinizi sergilemek istiyorsanız https://www.shutterstock.com/g/Scologlu?rid=187873640&utm_medium=email&utm_source=ctrbreferral-link adresinden girerek kaydınızı yaptırınız. Bu sayede benim referansımı kullanmış olursunuz.

GÖRSEL SATIN ALMAK İÇİN
Gerek benim çalışmalarımı satın almak, gerekse kullanabileceğiniz farklı görsellere sahip olmak için http://www.shutterstock.com/g/Scologlu?rid=187873640 linki üzerinden abone olarak birçok indirimden yararlanabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status