Select Page

Merhaba,
Geçen ay içinde hazırlayıp sizlerle paylaştığım bazı infografiklerim oldukça fazla beğeni topladı.
Özellikle, Eski Anababa Takvimi olarak da bilinen Rumi takvim üzerinde atalarımızın aldığı notları değerlendirerek oluşturduğum çalışma, Farklı yörelerde değişik isimler ile anılan Çiftçi takvimlerinden de esinlenerek genişlettiğim bir çalışmaydı.
Ancak bazı haklı eleştiriler de almadım değil.
Örneğin sosyal medya paylaşımlarımnda bulunduğum Tohum gruplarından birinde, üyelerden bir tanesi bunun bir görüntü kirliliğinden başka da birşey olmadığını yazarak kısa süre bir tartışma açmıştı. Hak vermemek elde değil. Savunduğu tez, bu kadar iklim değişikliği, hibrit tohumlarla bitki neslinin değişime uğratıldığı bir zamanda, halen eski takvimler ile zaman kaybetmenin yanlış olduğuydu. Ayrıca iklimlerin çok değiştiğini de belirterek bu takvimlerin hükmünün kalmadığını söylüyordu.
Tamamen haklıydı. Bu fikirlerine katılmamak mümkün değil. Ancak, benim infografik üzerinde de alt başlıkta belirttiğim gibi, bir yerlerde bulunması için yaptığım bir nostaljik çalışmaydı bu. Eski katkısız günlerde iklimlerin ve bitklerin ne kadar farklı ürediğini görebilmek ve bu günümüzün ne kadar kötüye gittiğini hissettirmek için de yapılmış bir çalışma olarak düşünülebilirdi.
Birçok bölgeden, farklı zirai kuruluşlardan, belediyelerden ve kooperatiflerden, infografiği bastırmak ve dağıtmak istedikleri bilgisi ulaştı. Hemen başvuranların hepsine olumlu yanıt ve baskı için geliştirilmiş versiyonu paylaştık. umarım taleb ettiğim üzere, baskılardan bize de birer numune gönderirlerse, kişisel arşivime eklemek ve sizlerle de paylaşmak fırsatı bulabilirim.
İlgi gösteren herkese sonsuz teşekkürler.

DMCA.com Protection Status