Select Page

Uzun zamandır ara verdiğim vektörel çizimlere yeniden başladım, bilginize.
Bir dostumun talebi üzerine yine bilgisayarın başına geçerek, oluşturmaya başladığım vektörel çizimlerden, daha önce hiç bu kadar zevk almamıştım. Şimdi, eskiye göre bir farkla, çizdiklerimi Shutterstock‘da da paylaşmaya başladım. İlk gönderdiğim çalışmaları hemen kabul etmediler. Yaptığım hatalar çok basit şeylerdi. Örneğin bir görselin ismi “Trilye” idi. Bu ismin ingilizce olmadığını belirterek başvurumu reddetmişlerdi. Özel isim olduğunu, değiştirilemeyeceğini izah ederek ısrar ettim. Şimdi incelemesi henüz bitmeyen bu görseli mutlaka bir gün onaylayacaklar ve sizlerle paylaşacağım. Trilye’deki tarihi ahşap evler çok hoşuma gitmişti. Hemen her sene gittiğim bu güzel kasabada fotograf çekiyordum. Bunları kasaba tanıtımında kullanılabileceği düşüncesi ile belli binaları örnekleme yaparak çalışmaya başladım. Trilye evleri ile ilgili bazı illüstrasyonlarımı Görsel Çalışmalar başlığı altında yer alan İllüstrasyonlar kısmında bulabilirsiniz.

Burada yayınlanmış başka bir çalışmamı paylaşmak istedim. Bursa Ulucami’deki hat çalışmalarından örnekleyerek yaptığım pekçok tablodan bir tanesi olan “Allah kapıları açandır” yazılı tabloyu uyguladım. Ulucami hatları ayrı bir çalışma olarak hazırlıyorum. Biraz da bilgi ile harmanlayıp, vektör çalışmalarım bitince paylaşacağım. burada yaptığım çektiğim fotoğrafları referans alarak tabloları yeniden vektörel olarak çiziyorum. Tabii ki el yazması zevkini vermiyor ama dağıtılarak daha çok kişiye ulaştırmak mümkün oluyor.
SHUTTERSTOCK sayfasında 3535 px x 3535 px | 29,9 cm x 29,9 cm @ 300 dpi JPEG veya Vektör olarak indirip, Çözünürlük kaybı yaşamadan her boyuta ölçeklendirebilirsiniz. Beyaz zemin üzerinde, siyah ve altın rengi yazılar ile hazırladığım bu panonun çerçevesinde de yine altın rengi yeni bir desenim ile hazırladığım bir çerçeve yer alıyor. Bu tabloyu toplam 4 günde tamamladım.

Mevlana serisinde daha şirin yeni çizimlere başladım. Bu defa bir koleksiyon halinde sunacağım seri panolar Şubat 2018 sonuna doğru tamamlanmış olacak sanırım. Tamamen grafik unsurların vektörel çizim ile yapılmış olması, kullanım boyutlarında herhangi bir kısıtlama olmaksızın çalışma imkanı tanıyor.

Tüm bu çalışmalarımı, menüde Görsel Çalışmalar başlığı altında yer alan İllüstrasyonlar ve Vektörler kısmında bulabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status